Analiza i planowanie
w chmurze

Publikacje

Aktualnie chmura odgrywa coraz ważniejszą rolę w naszym życiu osobistym, cały czas nasze cyfrowe historie są zbierane z aplikacji smartfonów komputerów, tabletów. Działania w chmurze są tak powszechne, że w biznesie ponad 65% firm ma co najmniej jedną aplikację w chmurze.

Wysokowydajna analiza i planowanie
w chmurze

Możliwości jakie daje chmura biznesowi, wykraczają poza przechowywanie w niej danych. Od skalowalnej elastycznej infrastruktury, platform programistycznych, zarządzania procesami i aplikacjami biznesowymi, chmura oferuje produktywność niezależną od sprzętu. Elastyczność i skalowalność są kluczowymi czynnikami dla decydentów, którzy bardzo sobie cenią minimalne wydatki na sprzęt, koszty administracyjne i szybkie wdrażanie rozwiązań. Te cechy chmury sprawiły, że firmy, które ją wykorzystały jako pierwsze, uzyskały znaczącą przewagę konkurencyjną na swoim rynku. Na przykład Salesforce.com wyprzedziło SAP jako lidera rynku w zakresie Customer Relationship Management (CRM). Systemy ERP, takie jak Sage i Actindo, po odpowiednich wdrożeniach, są obecnie dostarczane jako usługi w chmurze.

Dzięki potężnym korzyściom ekonomicznym i biznesowym związanymi z migracją danych i procesów biznesowych do chmury obliczeniowej, nie można się dziwić, że Business Intelligence (BI) jest teraz szeroko wykorzystywane w chmurze. Chmura BI łączy w sobie dwa kluczowe czynniki, które decydują o uzyskaniu przewagi konkurencyjnej:

1. cloud computing jako oszczędna, szybka i zwinna platforma oraz

2. system BI, który zapewnia wysokie zdolności analityczne i poprawia dokładność oraz szybkość decyzji biznesowych.

Business Intelligence
w chmurze

Dane stają się częścią każdego produktu lub usługi. Dziś użytkownicy biznesowi często najpierw szukają nowych rozwiązań, aby rozwiązać swoje problemy związane z przygotowywaniem, agregowaniem, prezentacją i analizą danych. Rola IT również się zmienia, w związku z tym, iż użytkownicy oczekują elastyczności w korzystaniu z własnych urządzeń końcowych, takich jak komputer i telefon oraz zastosowaniu nowoczesnych aplikacji, które spełniają ich oczekiwania, a nie zostały wybrane przez dział zakupów lub IT.  Użytkownicy chmury BI korzystają z natychmiastowego dostępu do danych, bez potrzeby umiejętności programowania. W przypadku globalnych przedsiębiorstw chmura zmniejsza złożoność i koszty skalowania danych.

Dla średnich firm, chmura BI oferuje natychmiastowy dostęp do tych samych możliwości, które tradycyjnie są dostępne tylko dla znacznie większych korporacji i uwalnia ich od bieżących kosztów wewnętrznych zasobów IT w celu administrowania i wdrażania rozwiązań. W skrócie możemy stwierdzić, że chmura BI oznacza szeroko pojętą zwinność.

Zmieniająca się relacja
między IT a biznesem

Analiza biznesowa i analityka zwykle zwiększają przychody, zmniejszają koszty lub usprawniają zarządzanie przedsiębiorstwem. Tradycyjnie IT posiadało wysoce zorganizowane systemy hurtowni danych i systemy BI, zaś środowisko biznesowe traktowali jako klientów. Problem polegał na tym, że to tradycyjne podejście IT nie mogło dokonywać przypadkowych inwestycji. Podczas gdy korporacje potrzebują dobrze zorganizowanych procesów zarządzania wydajnością oraz zarządzania podstawowymi danymi, niezbędna staje się również umiejętność połączenia świata danych z biznesem. W dzisiejszych czasach rośnie duża potrzeba wspierania innowacji informatycznych.

IT musi teraz działać w dwóch stylach – jednocześnie zarządzając architekturą i standardami korporacyjnymi i  angażując znacznie większą społeczność biznesową, która może prowadzić bardziej eksperymentalne pod względem analitycznym podejście do swoich danych. Tak jak branża finansowa doradza użytkownikom biznesowym, jak najskuteczniej wdrażać kapitał, dziś IT musi wspierać i wzmacniać użytkowników firm wykorzystujących BI oraz analityków, w tym jak najlepiej wykorzystać swoje zasoby informacyjne.

Przykładowe narzędzie BI
wykorzystujące chmurę

Jedox to jeden z najpopularniejszych systemów Business Intelligence oraz Corporate Performance Management na świecie. Dzięki Chmurze Jedox możemy korzystać z jednolitego raportowania i planowania, w dodatku jest on łatwy w użyciu. Użytkownicy biznesowi doceniają wiele podobieństw do aplikacji Excel, przy czym tutaj jest on zasilany przez wysoko wydajną bazę danych typu OLAP. Użytkownicy mogą bezproblemowo łączyć dane z dowolnego systemu operacyjnego lub magazynu danych, korzystając z szybkiego integratora danych Jedox i natychmiast wykorzystywać te dane do planowania i prognozowania. Zarządzanie przechodzi na dużo wyższy poziom. Dzięki takiemu systemowi, możemy podejmować decyzje w dowolnym miejscu i o dowolnej porze.

Więcej informacji dostępnych jest tutaj.

Udostępnij:

Przeczytaj także.

Oferta Dokładne, transparentne, szybkie i elastyczne finanse w Twojej firmie

Skorzystaj na cyfrowej transformacji finansów w swojej firmie i stań się faktycznym partnerem dla biznesu.

Poznaj naszą ofertę